Tirana

Info rreth klubit

Administrimi

Kryetari:
Drejtor:
Trajner:
 Media Sociale 
 Historiku i Ekipit  
KB Tirana është një ekip profesionist basketbolli shqiptar me seli në Tiranë, e cila është dega e basketbollit e SK Tirana. Ata garojnë në Superligën Shqiptare të Basketbollit të Lidhjes Shqiptare të Basketbollit dhe Lidhjes Ballkanike të Basketbollit. Klubi luan lojërat e tij si vendas në Pallatin e Sporteve Farie Hoti dhe ata luajnë lojërat e tyre ndërkombëtare në Asllan Rusi Sports Palace. Tirana është një nga dy skuadrat më të suksesshme në historinë e basketbollit shqiptar (meshkuj), pasi kanë fituar 20 herë Ligën e Shqipërisë, 18 herë Kupën e Shqipërisë dhe 8 herë Superkupat e Shqipërisë. Ata kanë fituar gjithsej 46 trofe dhe vetëm pes Partizani Tirana ka fituar më shumë në Shqipëri me 48.
 Lojtarët 
# Lojtari Pozita Gjatësia (cm) Pesha
Statistics powered by Genius Sports
 Ndeshjet 
# Ndeshjet Rezultati Shenuara Pranuara Kosh Diferenca
1 Tirana vs Rahoveci F 79 74 5
2 Tirana vs Prizreni-16 H 81 93 -12
3 Vllaznia vs Tirana H 68 87 -19
4 Tirana vs Peja F 84 80 4
5 Teuta vs Tirana F 79 72 7
6 Tirana vs Golden Eagle Ylli H 71 103 -32
7 Kamza vs Tirana F 104 102 2
8 Rahoveci vs Tirana H 89 100 -11
9 Prizreni-16 vs Tirana H 89 107 -18
10 Tirana vs Vllaznia F 96 82 14
11 Peja vs Tirana H 78 89 -11
12 Tirana vs Teuta F 80 76 4
13 Golden Eagle Ylli vs Tirana H 72 96 -24
14 Tirana vs Kamza F 83 64 19
15 Teuta vs Tirana H 81 96 -15
16 Tirana vs Teuta H 73 78 -5
Statistics powered by Genius Sports