Golden Eagle Ylli

Info rreth klubit

Rruga Parku i Deshmorve
kb.ylli@yahoo.com
38349401907

Administrimi

Kryetari: Egzon Fetiu
Drejtor: Lendrit Palushi
Trajner:
 Media Sociale 
 Historiku i Ekipit  
KB Ylli, i njohur si Golden Eagle Ylli për arsye sponsorizimi, është një klub profesionist basketbolli me seli në Therandë, Kosovë. Klubi aktualisht luan në Superligën e Basketbollit të Kosovës. Klubi i tij i tifozëve quhet Xhebrailat. Sezoni 2015–16 ishte i dyti radhazi në Superligën e Kosovës. Në sezonin 2014–15, ata përfunduan të katërt dhe luajtën në finalet e playoffit kundër Sigal Prishtina. KB Ylli është një nga klubet më të vjetra në Kosovë. Wasshtë themeluar në vitin 1975. Klubi është i njohur për tifozët e tij të cilët mbështesin klubin e tyre sidomos në lojërat në shtëpi në sallën e sporteve 13 Qërshori. Ndeshjet e tyre në shtëpi janë të njohura për atmosferën fantastike të krijuar nga "Xhebrailat".
 Lojtarët 
# Lojtari Pozita Gjatësia (cm) Pesha
Statistics powered by Genius Sports
 Ndeshjet 
# Ndeshjet Rezultati Shenuara Pranuara Kosh Diferenca
1 Teuta vs Golden Eagle Ylli F 89 73 16
2 Golden Eagle Ylli vs Sigal Prishtina F 76 67 9
3 Vllaznia vs Golden Eagle Ylli F 79 67 12
4 Golden Eagle Ylli vs Peja F 93 92 1
5 Teuta vs Golden Eagle Ylli H 72 78 -6
6 Rahoveci vs Golden Eagle Ylli F 77 72 5
7 Golden Eagle Ylli vs Kamza F 89 75 14
8 Tirana vs Golden Eagle Ylli F 103 71 32
9 Golden Eagle Ylli vs Prizreni-16 F 69 52 17
10 Golden Eagle Ylli vs Vllaznia F 86 67 19
11 Peja vs Golden Eagle Ylli F 90 87 3
12 Golden Eagle Ylli vs Teuta F 73 59 14
13 Golden Eagle Ylli vs Rahoveci F 91 80 11
14 Kamza vs Golden Eagle Ylli F 89 56 33
15 Golden Eagle Ylli vs Tirana F 96 72 24
16 Prizreni-16 vs Golden Eagle Ylli F 95 68 27
17 Golden Eagle Ylli vs Teuta F 84 82 2
18 Golden Eagle Ylli vs Peja H 72 87 -15
Statistics powered by Genius Sports