Articles 

Lajmet e fundit

07/12/2023

Liga Unike

Bushati pritet nga krerët e FBK-së, dakordohen për Ligën Unike

Krerët e Federatës së Basketbollit të Kosovës (FBK) kanë pritur Sekretarin e Përgjithshëm të Federatës Shqiptare të Basketbollit (FSHB), Franko Bushati, i cili sapo është emëruar në këtë pozitë, ndërsa ishte i shoqëruar nga Ersi Oruci, përgjegjës për Ligën Unike në FSHB.

Bushati dhe Oruci janë pritur në FBK nga numri një i FBK-se, Arben Fetahu, Sekretarja e Përgjithshme, Elvira Dushku dhe Menaxheri i Përfaqësueseve, Adriatik Rraci.

Bushati ka një karrierë të pasur sportive, duke qenë basketbollist i Kombëtares shqiptare për shumë vite, si dhe ka luajtur në elitën e basketbollit të Italisë, si dhe në shumë skuadra italiane, ku ka një përvojë të gjatë në basketboll.

Kryetari Fetahu e ka uruar Bushatin për pozitën e re në FSHB, duke i uruar suksese, si dhe bashkëpunim maksimal në zhvillimin e basketbollit në Shqipëri.

Krerët e FBK-së dhe Bushati kanë folur për projektet e përbashkëta, me theks të veçantë vazhdimin e projektit të Ligës Unike.

Të dy palët u dakorduan për fillimin e Ligës Unike për Femrat, ku do të garojnë tri skuadrat më të mira nga Kosova dhe tri më të mirat nga Shqipëria, në bazë të renditjes të edicionit të kaluar. Liga pritet të fillojë në muajin janar të vitit të ardhshëm dhe të përfundojë në fund të marsit me organizimin e Final Four në Kosovë.

Ndërkohë, Liga Unike për meshkuj do të zhvillohet në formë të turneut të Final 8, me katër skuadrat më të mira nga Kosova e Shqipëria të edicionit të kaluar. Final 8 do të zhvillohet në fund të muajit mars në Shqipëri.

Kalendari për Ligën Unike për femra dhe meshkuj do të publikohet shumë shpejt.

Në fund, Bushati ka falënderuar Fetahun dhe Dushkun për mikpritjen dhe i ka përgëzuar për të arriturat e deritanishme, duke ju uruar suksese në vitin 2024, ku FBK ka fituar të drejtën për të organizuar pesë gara ndërkombëtare.

Në Kosovë verën e ardhshme do të organizohen: FIBA Kampionati Evropian për Shtete të Vogla – Femrat, FIBA Kampionatin Evropian U18, Divizioni C, Femrat, FIBA3x3 Europe Cup Prequalifiers, FIBA 3x3 Women's Series dhe FIBA 3x3 Challenger Prishtina. 

16/03/2023

Liga Unike

Partizani, kampion i Ligës Unike

Partizani është kampion i Ligës Unike për femrat. Skuadra nga Tirana në finale ka mundur Flamurtarin e Vlorës me rezultat 61:72 (13:17, 20:25, 10:14, 18:16).

Kjo është hera e parë që Partizani fiton Ligën Unike, ndërsa edicionin e kaluar ishte Prishtina.

Çereku i parë ishte interesant dhe i baraspeshuar, por tiranaset me pesë pikë radhazi në fund e fituan këtë pjesë 13:17. Tiranaset vazhduan me lojë të mirë, dhe e ruajtën epërsinë, madje në fund të periudhës së dytë e ngritën, duke shkuar në pushim me shifrat 33:42.

Vendaset assesi të dilnin në lojën e tyre dhe në periodën e tretë për dhjetë minuta shënuan dhjetë pikë, ndërsa rezultati pas 30 minutash ishte 43:56. Përkundër tentimeve nga vlonjatet, Partizani ruajti epërsinë dhe triumfoi 61:72.

Më e mira te Flamurtari ishte Samra Omerbasic me 16 pikë e 14 kërcime, ndërsa te Partizani u dalluan Hanna Brych me 11 pikë e 11 kërcime dhe Jomyra Mathis me 22 pikë.

Hanna Brych u shpall MVP e turneut, ndërsa në pesëshen më të mirë të turneut ishin: Sarah Mgbeike e Prishtinës, Aulona Muhadri e Bashkimit, Sophia Jackobsson dhe Samra Omerbasic të Flamurtarit dhe Lasonja Edëards e Partizanit.

Trofeun për skuadrën fituese e kanë ndarë Arben Fetahu, Kryetar i Federatës së Basketbollit të Kosovës dhe Avni Ponari, President i Federatës Shqiptare të Basketbollit.  

 Statistics 

Statistikat

Liga Unike e Femrave
Pikët
1.

Bashkimi (F)

20
2.

Flamurtari (F)

20
3.

Partizani (F)

19
4.

Prishtina (F)

18
5.

Tirana (F)

13
6.

Penza (F)

12
Liga Unike
Pikët
1.

Ponte Prizreni

2
2.

Peja

1
3.

Golden Eagle Ylli

0
4.

Trepça

0
5.

Teuta

0
6.

Tirana Neptun

0
7.

Kamza

0
8.

Vllaznia

0
 Photos 

Foto Galeria

 Videos 

Video Galeria

 Social media 

Na ndiqni

153 Lojët
8450 Pikët e shënuara
1978 Asistime
4028 Kërcime